сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 60
home Регион

Нов земјотрес утрово повторно во Петриња

Нов земјотрес утрово повторно во Петриња

Уште еден земјотрес со интензитет од 4,5 по Рихтер утрово околу 7.50 го погоди хрватскиот град Петриња и околината. Земјотресот се почувствувал и во Загреб.

Областа околу Петриња во Хрватска и претходно денеска беше погодена од земјотрес со интензитет од 3,5 степени по Рихтеровата скала. Потресот беше регистриран во 4.20 часот утрово на два километра североисточно од Петриња.

Коронавирус