среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 96
home Регион

Нов силен земјотрес во Хрватска- еве со која јачина бил

Нов силен земјотрес во Хрватска- еве со која јачина бил

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Хрватска две минути пред 11 часот.

Хрватската сеизмолошка служба соопшти дека земјотресот бил доста силен со епицентар недалеку од Петриња, кај Глинска Полјана.

Интензитетот на земјотресот во епицентарот е од 5-ти степен на скалата ЕМС.

„Ова е серија последователни земјотреси, кои се намалија малку, но сè уште траат“, изјави сеизмологот Томислав Кук за хрватски Медиа Сервис. 

Коронавирус