среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 52
home Регион

Нов силен земјотрес ја погоди Хрватска

Нов силен земјотрес ја погоди Хрватска

Хрватската сеизмолошка служба соопшти дека утрово во 05:37 часот е регистриран земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во близина на Глина.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар наведува дека јачината на земјотресот била 4,1 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на седум километри од Глина.

Според ЕМСЦ, епицентарот бил на длабочина од 10 километри, а потресот бил почувствуван и во Загреб.

– Звучеше како удар, а потоа почна да се ниша. Повторно, тоа глупаво чувство и звуците на крцкање на прозорците и вратите во станот, напиша читател на порталот 24сата.хр.

Кликс.ба пренесува дека земјотресот бил почувствуван и во северозападниот дел на Босна и Херцеговина.

Коронавирус