вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 130
home Регион

Нов рекорд – Оваа соседна држва бележи најголем дневен биланс на новозаболени од почетокот на пандемијата

Нов рекорд – Оваа соседна држва бележи најголем дневен биланс на новозаболени од почетокот на пандемијата

Во Бугарија во изминатите 24 часа се потврдени нови 2.243 случаи на заразени со коронавирус, од направени 7.659 тестирања, што е најголем дневен биланс од почетокот на епидемијата.

Во изминатото деноноќие починале 42 лица.

Најголем број од новозаразените се во Софија – 913.

Меѓу инфицираните со Ковид-19 во земјата се наоѓаат и 1.948 лекари.

Од почетокот на епидемијата во Бугарија се заразени вкупно 40.132 лица, а регистрирани се 1.136 смртни случаи. (МИА)

Коронавирус