сабота, 20. април 2019. Вести денес: 31
home Регион

Нов обид на опозицијата да го спречи Тачи да преговара за размена на територии

Нов обид на опозицијата да го спречи Тачи да преговара за размена на територии
epa06693925 President of the Republic of Kosovo Hashim Thaci atttends a press conference with President of the European Council Donald Tusk (unseen) during a meeting in Pristina, Kosovo, 26 April 2018. Donald Tusk arrived in Pristina for a one day official vist. EPA-EFE/PETRIT PRENAJ

Косовската опозиција денеска повторно ќе се обиде да обезбеди мнозинство во Собранието на Косово за усвојување на резолуција за дијалогот со Србија, со која ќе му се забрани на косовскиот претседател Хашим Тачи да преговара за размена на територии.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, една од 40-те точки на дневен ред на денешната собраниска седница е и гласањето по резолуцијата за дијалогот со Србија.

Претходниот обид од пред десетина дена не успеа поради бојкотот од страна на владејачките партии на седницата на која требаше да се гласа за предлогот на опозицијата.

Ден пред тоа, овој пат поради бојкот од страна на опозицијата, пропадна и обидот за избор на владин тим за преговори со Белград, предложен од косовскиот премиер Рамуш Харадинај.