вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 14
home Регион

Нов црн биланс во Хрватска- денешната бројка на новозаразени руши секакви рекорди, доколку патувате таму ова мора да го имате на ум!

Нов црн биланс во Хрватска- денешната бројка на новозаразени руши секакви рекорди, доколку патувате таму ова мора да го имате на ум!

Во Хрватска денеска повторно е регистриран црн рекорд со 358 новозаразени лица со коронавирусот, објави Националниот штаб на прес-конференција.

– Имаме 358 нови случаи. Активни се 2.352. Имаме вкупно 8.899 позитивни случаи. Добрата вест е што во изминатите 24 часа немаме нови случаи на починати лица, рече министерот за здравство Вили Берош.

Тој додаде дека добиле нов предлог за мерки за неколку жаришта во Сплитско-Далматинската жупанија, два домови за стари лица, како и натпревари на кои не се почитуваат мерките.

Коронавирус