недела, 20. ноември 2022. Вести денес: 0
home Регион

„Ниту Белград, ниту Приштина нема да добијат тоа што сакаат“

„Ниту Белград, ниту Приштина нема да добијат тоа што сакаат“

Американскиот амбасадор во Србија, Кајл Скот изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина би требало да влезе во поинтензивна фаза. Додава дека се надева оти компромисот би можел да се случи во оваа година.

Скот за РТ вели дека е јасно оти ниту Белград, ниту Приштина нема да добијат се што сакаат, туку дека е важно двете страни да дојдат до компромис.

-Затоа е толку важен овој дијалог кој води кон ЕУ. Мислам дека морате да влезете во поинтензивна фаза, јас се надевам ќе дојде до компромис, можеби и оваа година, изјави Скот.

Коронавирус