среда, 28. септември 2022. Вести денес: 127
home Регион

Никој не може да му застане на патот: Малолетен пироман запали бездомник, уништи гробишта, а сега пак НАПРАВИ ХАОС!

Никој не може да му застане на патот: Малолетен пироман запали бездомник, уништи гробишта, а сега пак НАПРАВИ ХАОС!

Момчето А. К. (15), кој е осомничен дека последните неколку денови запали четири автомобили во Нови Сад,  е малолетникот кој учествувал во палењето на бездомникот Драгутин Тодорчевиќ и уништување на еврејски гробишта.

Тоа е истото момче, кое пред неколку недели избегало од Домот за деца без родители и родителска грижа во Панчево. Тој е осомничен дека учествувал во уривање на 47 споменици на еврејските гробишта во тој град. Исто така, А. К. минатата година, ноќта меѓу 12 и 13 декември, со двајца пријатели во Нови Сад, а еден од нив е С.Н. ноќта го запалија бездомникот Драгутин Тодорчевиќ кој почина од изгорениците.

Ова не е првпат петнаесетгодишниот насилник да запали автомобили.

– Само минатата година беше осомничен дека запалил три автомобили во Нови Сад. Сега тој повторно избегал од куќата од која многу често бега и веднаш почнал да пали автомобили. Запали два автомобила, а од огнот беа зафатени уште два паркирани автомобили – пишува Блиц.

Полицијата работи на откривање на пироманот што го запалил автомобилот на нивниот колега пред три дена на булеварот на Нови Сад. Засега не е исклучено дека ова е дело на младиот пироман, но случајот не е целосно разјаснет.

Да се потсетиме, АК беше фатен пред две недели на железничката станица во Нови Сад, а полицијата потоа го подочи како еден од оние кои се одговорни за вандализмот на еврејските гробишта во Панчево.

Веднаш беше вратен во домот во Панчево, од каде што повторно избега и почна да пали автомобили.

А проблематичниот малолетник беше сместен во домот откако избегал од згрижувачко семејство.

 

Коронавирус