четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 98
home Регион

Невремето предизвика хаос во Србија: Десет минути пекол, силниот дожд донесе хаос, улиците поплавени, дрва на улица (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Невремето предизвика хаос во Србија: Десет минути пекол, силниот дожд донесе хаос, улиците поплавени, дрва на улица (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Силен дожд и грмежи вчера погодија повеќе делови од Србија предизвикувајќи проблеми со ветровите и проблеми во сообраќајот, а под вода биле и некои сообраќајници во Белград..

Силното невреме со силен ветер и големи количини дожд ја погоди Суботица околу 18 часот, а како што јавуваат локалните медиуми, во тој град голем број улици се поплавени, сообраќајот е скоро стопиран, а на паднати се многу дрва, додека пак едно лице е полесно повредено.

Силното невреме траело десетина минути.

Подвозникот кај железничката станица во Суботица скоро еден час бил блокиран поради преоптеретените канализациски одводи, а полициската патрола дежурала на двете страни од патот.

Според информациите едно лице полесно повредено. При пад на стебло на возило во движење.

На голем број улици паднати се дрва, а гранките се скршени, во една населба во овој град пак дрво блокирало пат, додека едно стебло уништило паркиран автомобил, велат во полициската станица во Суботица.

Најголема материјална штета досега е забележана на кровот на зградата на Економскиот факултет и Студентскиот центар, од каде одлетал дел од кровната конструкција.

ФОТО: Subotica.com

Qatar 2022