сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Регион

Невреме во северна Грција, регистрирани 1.500 молњи

Невреме во северна Грција, регистрирани 1.500 молњи

Во невремето, со обилен дожд и град што вчера го зафати северниот дел на Грција, предизвикана е материјална штета и поплавени улици во Серес, Ксанти, Ламиа, на Халкидики, јави дописничката на МИА од Атина.

Најпогоден беше грчкиот град Серес каде што се излеа надојдената река и беа поплавени над 100 домови, а беше предизвикана голема штета на подруми, паркинзи, автомобили и сл.

Противпожарната служба примила над 100 повици за помош.

На Халкидики и во градот Ксанти, освен обилниот дождот, паѓал и град.

Заклучно со 20 часот вчера, во одредени делови на Грција биле регистрирани околу 1.500 молњи според системот за регистрација на молњи на Националната опсерваторија во Атина.