петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 33
home Регион

Невреме предизвика поплави во Сплит (ВИДЕО)

Невреме предизвика поплави во Сплит (ВИДЕО)

Обилниот дожд денеска предизвика поплави во хрватскиот град Сплит, а пожарникарите испумпуваат вода пред се од објектите во јужниот дел на градот.

Надојдената вода ги поплави улиците и го отежна сообраќајот во Сплит.

– Сите служби се на терен и помагаат во санација на штетата предизвикана од енормното количество на дожд што паѓа од утрово во Сплит и околината. Ги молиме граѓаните да бидат внимателни и трпеливи, посебно во сообраќајот, се наведува во соопштението на градските власти. (MИА)