вторник, 28. март 2023. Вести денес: 51
home Регион

Нема преживеани во хеликоптерската несреќа во Грција

Нема преживеани во хеликоптерската несреќа во Грција

Припадници на специјалната нуркачка единица на крајбрежната служба на Грција попладнево ги извлекоа безживотните тела на двајцата патници и пилотот од приватниот хеликоптер што во 15 часот и 40 минути се урна во морето во близина на грчкиот остров Порос.

Портпаролот на грчката крајбрежна служба, Никос Лагадианос, говорејќи за државната телевизија ЕРТ, наведе дека во хеликоптерот имало три лица, пилотот кој е Грк и двајца патници – странски државјани, а според информациите во грчките медиуми, станува збор за Руси.

Прво беа пронајдени и извлечени телата на патниците – руските државјани, а подоцна и на пилотот.

Повеќе од два часа траеше акцијата за пронаоѓање на патниците во хеликоптерот „Агуста 109“, што е во сопственост на компанија за изнајмување, а кој тргнал од месноста Галатас наспроти островот Порос, оо крајна дестинација – атинскиот аеродром „Елефтериос Венизелос“.

Во потрагата учествуваа шест бродови на крајбрежната служба, шест приватни јахти, три мали чамци, припадници на специјалната нуркачка единица и хеликоптер „Супер пума“.

Според првичните неофицијални информации, хеликоптерот најверојатно удрил во далновод и паднал во морскиот дел на островот Порос што се наоѓа 58 километри јужно од атинското пристаниште Пиреас. По падот на хеликоптерот, на островот во прекин е снабдувањето со електрична енергија.

loading...