четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 121
МЕГА БОМБА

АУДИО: Објавена нова бомба за Заев – „Маме ќе им e*aм на сите што ќе влезат кај мене во коалиција“

home Регион

Најверен навивач: Ги прекршил мерките за да го види новиот стадион на АЕК, фудбалскиот тим ќе му ја плати казната

Најверен навивач: Ги прекршил мерките за да го види новиот стадион на АЕК, фудбалскиот тим ќе му ја плати казната

Средовечен Грк бил казнет со 150 евра за неоправдано движење, откако отишол да го види новиот стадион на фудбалскиот клуб АЕК, што е во изградба, а челниците на тимот ќе му ја платат казната и ќе му дадат сезонски билет, јави дописничката на МИА од Атина.

Според медиумите во Грција, станува збор за верен навивач на атинскиот клуб, кој двапати седмично, со автобус, го посетувал новиот стадион и ја следел изградбата, иако се наоѓа во друга населба, неколку километри од местото каде што живее.

-Тргнав да го видам стадионот на АЕК, вели Константинос Фотинос за телевизијата „Антена“, објаснувајќи дека го запрела полиција, ја немал потребната потврда и му била напишана казна од 150 евра.

Додава дека виновна е неговата сопруга бидејќи направила грешка во потврдите што се неопходни за излегување од дома.

За целиот случај, реакција стигна од атинскиот фудбалски клуб и со одлука на сопственикот, казната ќе ја платат тие, на нивниот верен навивач ќе му го доделат првиот сезонски билет за натпреварите на АЕК на новиот стадион, но и му упатија препораки да не ги крши мерките за забрана на движењето.

-Неговата насмевка на прашањето „дали е за АЕК“, за нас беше најслаткото нешто во овие црни денови. Со одлука на Димитрис Мелисанидис првиот сезонски билет на „Света Софија“ (Аја Софиа), со право му припаѓа нему! Сакаме да биде здрав, сакаме да биде заедно со нас на најголемиот ден во нашата историја. Затоа, иако како ФК АЕК ќе ги покриеме трошоците за казната за прекршување на мерките за движење, како што веќе го известивме, но побаравме од неговите да му ги пренесат строгите препораки да не го повтори прекршувањето преку неговата програма што вклучува две посети седмично, напиша на неговиот „Фејсбук“ профил, Андреас Диматос, кој е одговорен за медиуми во Фудбалскиот клуб. (МИА)

Парламентарни избори 2020