петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 169
home Регион

Најнови резултати од изборите за Претседателство на БиХ

Најнови резултати од изборите за Претседателство на БиХ

Милорад Додик во трката за српскиот член на Претседателството на БиХ освои најголем број гласови – 54,06 отсто, а по него е Младен Иваниќ со 42,79 отсто од гласовите, покажуваат најновите податоци кои утрово ги објави Централната изборна комисија.

Според најновите прелиминарни нецелосни резултати на ЦИК за членови на Претседатлството на БиХ, после обработени 84,33 отсто од гласачките места,  кандидатот на СНСД-ДНС-СП за српски член на Претседатлството на БиХ Додик освоил је 54,06 отсто од гласовите, односно 293.622.

Кандидот на Сојузот за победа Младен Иваниќ освоил 42,79 отсто од гласовите- односно 232.375.

Кандидатот на Српската напредна партија Мирјана Поповиќ добила 8.918 гласови или 1,64 отсто, а кандидатот на Прва СДС Гојко Кличковиќ 8.181 глас или 1,51 отсто.

Од до сега обработени гласачки ливчиња важечки се 543.096 или 93,94 отсто, неважечки празни 17.509 или 3,03 отсто и неважечки по други критериуми 17.508 или 3,03 отсто.

Коронавирус