четврток, 1. октомври 2020. Вести денес: 114
home Регион

Најмалку 40 уапсени во акција на српската полиција против криминални групи

Најмалку 40 уапсени во акција на српската полиција против криминални групи

Најмалку 40 лица се уапсени во акција на српската полиција во реоните на градовите Крагуевац и Аранѓеловац, против, како што наведоа полициски извори, „организирани криминални групи и кланови“.

При акцијата се извршени претреси на 20-тина домови, при што се запленти „големо количество наркотици“, огнено оружје, муниција и панцири.

Уапсените се осомничени за трговија со наркотици и оружје, за изнуди и за измами.

Според српската државна телевизија РТС, станува збор за акција против три криминални групи, од кои две од Крагуевац и една од Аранѓеловац.

МИА

Коронавирус