понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 42
home Регион

Најмалку 20 повредени во земјотресот во Петриња

Најмалку 20 повредени во земјотресот во Петриња

Најмалку 20 лица се повредени во денешниот силен земјотрес во Петриња, од кои две лица се тешко повредени, а 18 се полесно повредени, пренесуваат локалните медиуми, повикувајќи се на информации од болницата во Сисак.

Пациентите се транспортираат и во болниците во Загреб.

Во земјотресот со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, кој околу 12,20 часот ја погоди областа Петриња, а силно се почувствува и во Загреб, загина 12-годишно девојче.

Градоначалникот на Петриња Даринко Думбович ја спореди состојбата во градот со Хирошима.

Извор: плусинфо.мк

Коронавирус