петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 65
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски во Штип

home Регион

Над 500 бегалци и мигранти пристигнале на грчкиот остров Лезбос

Над 500 бегалци и мигранти пристигнале на грчкиот остров Лезбос

Со 13 чамци 546 бегалци и мигранти вчера пристигнале на грчкиот остров Лезбос, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Според истите информации, мигрантите и бегалците биле забележани од крајбрежната служба на Грција во северниот дел на островот.

Во изминатиот период е зголемен бранот бегалци и мигранти на грчките острови, нешто што го забележаа и Мицотакис и Меркел на вчерашната прес-конференција во Берлин по нивната средба, jави дописничката на МИА од Атина.

МИА

Коронавирус