вторник, 21. март 2023. Вести денес: 19
home Регион

На средбата со Вучиќ: Каква порака крие палтото на хрватската претседателка?

На средбата со Вучиќ: Каква порака крие палтото на хрватската претседателка?

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во Загреб го пречека својот колега, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој е во официјална посета на таа земја. За оваа важна државничка посета, Грабар-Китановиќ одбра палто од етно-бутик кој на ракавите, на глаголица, пишува „храброст“.

Со „генералското палто“ на кое на глаголица пишува „храброст“ хрватската претседателка испрати важна порака.

Не е прват Грабар-Китановиќ да ја носи оваа комбинација- рамни чевли, строго палто и пантолони.

Мината година кога се сретна со Вучиќ во Белград носеше црно палто на чии ракави, на глаголица пишуваше „љубов“.

loading...