петок, 30. јули 2021. Вести денес: 158
home Регион

На Скијатос ќе се тестираат 60 туристи дневно: Eве како ќе сe одвива процедурата

На Скијатос ќе се тестираат 60 туристи дневно: Eве како ќе сe одвива процедурата

Доктор од Грција објасни како ќе се одвива безболна процедура за тестирање на коронавирусот.

Првиот чартер лет од Србија слета утрово на грчкиот остров Скијатос и тој претставуваше првиот европски чартер кој слетал во Грција.

Авионот беше пречекан и од градоначалникот на Скијатос, полиција и противпожарна служба на островот.

На аеродромот ќе бидат тестирани 60 луѓе дневно, а овие денови ќе добијат и машина за препознавање на коронавирусот и тестовите ќе бидат готови за еден час. Резултатите ќе се добиваат преку мејл.

Ако некој е позитивен тогаш се преместува во Ковид хотелите кои имаат свои плажи и цел нов програм на работа и целовреме медицинска нега. Доколку ситуацијата на некого се влоши тогаш се пренесува во болниците на Скијатос.

Коронавирус