сабота, 19. јануари 2019. Вести денес: 37
home Регион

На аеродром уапсен Албанец со 10 килограми кокаин

Дрогата била завиткана со посебна хартија која оневозможува идентификација од контролорите на аеродромот.
На аеродром уапсен Албанец со 10 килограми кокаин

Истанбулската полиција, на меѓународниот аеродром „Ататурк“ уапсила албански државјанин откако во неговата патна торба открила 9,7 килограми кокаин.

Албанецот со иницијали Н.К.(48) пристигнал со авионот кој долетал од Сао Паоло, Бразил.

Дрогата била завиткана со посебна хартија која оневозможува идентификација од контролорите на аеродромот.

Во меѓувреме успешна акција во спречување обид за швец на скапа дрога имала и грчката полиција, која уапсила албанска државјанка и запленила  пет килограми хероин.

При конторла во нејзиниот стан во Солун полицијата заленила и седум мобилни телефони, електрична вага и 8.365 евра. Во интерес на истрагата идентитетот на уапсената не е соопштен. (МИА)