вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 86
home Регион

Му се заканува доживотна казна: Грчкиот пилот кој ја уби сопругата пред суд

Му се заканува доживотна казна: Грчкиот пилот кој ја уби сопругата пред суд

Грчкиот пилот Бабис Анагностопулос (33) денеска ќе се појави пред судот во Атина, поради обвинувањата за убиство на неговата сопруга, што ги призна, откако повеќе од еден месец тврдеше дека жената починала при брутален грабеж на куќата.

Пилотот и инструктор на хеликоптерот Анагностопулос вчера пристигна во атинскиот суд со панцири и под силно полициско обезбедување, пренесува АП.

Тој е обвинет за убиство со умисла на неговата сопруга Каролин Крауч (20), британска државјанка која почина како резултат на задушување на 11 мај во куќа во предградието на Атина во која живееле.

За време на истрагата, Анагностопулос најпрво на полицијата ѝ рекол дека провалници упаднале во неговата куќа и го онеспособиле, а дека Каролина ја убиле, додека нивната едногодишна ќерка спиела, а тој исто така рече дека го убиле и нивното куче пред да избегаат со украдените пари.

Сепак, утврдено е дека тој ја задушил сопругата со перница, бидејќи таа најавила дека ќе го остави, а потоа тој измислил приказна за провала. Отишол толку далеку што го убил и семејното куче за да ја направи неговата приказна поубедлива.

Анагностопулос на полицијата ѝ кажал дека се расправал со Каролин ноќта на убиството и дека во еден момент таа му рекла дека ќе ја напушти куќата.

Полициските истражители соопштија дека анализата на податоците за паметниот часовник што го носела убиената жена помогнала да се откријат недоследностите во извештајот на пилотот за настаните таа вечер.

Анагностопулос е обвинет за кривично дело убиство со умисла и злоупотреба на животни, како и прекршоци за лажно сведочење и поднесување лажна полициска пријава за грабеж, а доколку биде осуден по сите точки, му се заканува доживотен затвор.

фото: EPA-EFE/ALEXANDROS VLACHOS

Коронавирус