вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 20
home Регион

Москва се огласи за случувањата во Косово

Москва се огласи за случувањата во Косово

Министерството за надворешни работи на Русија оцени дека акцијата на косовската полиција на северот на земјата е „провокација од Приштина“, додавајќи дека тоа е директна последица на повеќегодишната попустливост на ЕУ и САД кон администрацијата во Приштина.

Од Москва ги повикуваат меѓународните покровители во Приштина да преземат мерки против косовско-албанските радикални елементи и да спречат понатамошна ескалација на конфликтот. Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова соопштила дека „упадот на специјалните сили во српските општини води кон ескалација на меѓуетничката напнатост и ја уништуваат смислата на повеќегодишните напори на Меѓународната заедница за мирно решавање на конфликтот.

Коронавирус