среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 97
Во живо

Изјава на Мицкоски и Папазов

home Регион

Москва се нуди за посредник меѓу Грција и Турција

Москва се нуди за посредник меѓу Грција и Турција

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров при денешната посета на Кипар изјави дека Москва е подготвена да помогне во посредување во разговорите со Турција околу истражување на гас и нафта во источниот дел на Средоземното Море.

– Што се однесува до вашите односи со Турција, ние сме подготвени да промовираме дијалог, прагматично заснован на меѓусебни интереси и во потрага по одлуки кои ќе бидат правични и засновани на меѓународното право, рече Лавров на средбата со кипарскиот претседател Никос Анастасиадис.

– Русија ги смета за неприфатливи сите чекори што можат да доведат до натамошна ескалација на напнатоста на истокот на Медитеранот, додаде Лавров на прес-конференцијата во Никозија. (МИА)

Локални избори 2021