четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 149
home Регион

Могерини повторно побара укинување на косовските царини

Могерини повторно побара укинување на косовските царини

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, денеска во Брисле се сретна со членовите на косовската делегација избрана за дијалогот со Србија, соопшти нејзиниот кабинет.

Во соопштението се наведува дека за Могерини „присуството на делегацијата во Брисел е доказ за тоа дека косовските власти даваат приоритет на нормализацијата на процесот“.

Како што јави дописничката на МИА од Брисел, високата претставничка ја искористила можноста да им повтори на членовите на делегацијата дека под „итно“ треба да се укинат царините за производите од Србија и Босна и Херцеговина, кои Косово ги покачи на сто отсто кон крајот на 2018 година.

Србија инсистира дека додека не се укинат овие царини дијалогот помеѓу двете страни не може да продолжи. Овој дијалог го посредува Федерика Могерини во име на Европската Унија.

Последната рунда во ноември во Брисел заврши без никаков напредок.

– Постигнувањето на комплетен и правно обврзувачки договор за целосна нормализација на односите во контекст на дијалогот помеѓу Белград и Приштина бара клима која придонесува за доборососедски односи, во кои минатите договори се почитуваат и применуваат, а акциите и изјавите кои не се компатибилни со општиот интерес и стратешките цели на регионот се избегнуваат, посочи Могерини по средбата.

МИА

Коронавирус