петок, 14. јануари 2022. Вести денес: 88
home Регион

Могерини организира вечера за премиерите од Западен Балкан

Могерини организира вечера за премиерите од Западен Балкан

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини вечерва во Њујорк ќе организира вечера за премиерите на земјите од Западен Балкан присутни на заседанието на Генералното собрание на ОН.

Како што соопшти Европската комисија, на вечерата ќе присуствува и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, кој во текот на вчерашниот ден имаше средби со некои од министрите за надворешни работи од Западен Балкан.

На средбите Хан нагласи дека регионалната поврзаност претставува катализатор за напредокот на западнобалканските земји кон ЕУ, за поттикнување на економскиот раст и за отворање нови работни места.

– Западнобалканската шесторка би требало да го искористи сегашниот позитивен момент кога станува збор за проширувањето, порача Трамп на Твитер. (МИА)

Коронавирус