среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 122
home Регион

MО на Србија потврди за загинување на два пилота при пад на МиГ-21

MО на Србија потврди за загинување на два пилота при пад на МиГ-21

Двајца пилоти на Военото воздухопловство и ПВО на српската армија загинаа утрово при пад на авион МиГ-21 во близина на Мали Зворник додека извршувале летачки задачи, потврди Министерството за одбрана.

Српското Министерство за одбрана соопшти дека авионот „Миг-21“ што се урна бил прегледан во согласност со сите процедури, а по увидот утврдено е дека е исправен и подготвен за лет.

Министерството за одбрана соопшти дека надлежните истражни органи се на местото на авионската несреќа и оти истрагата е во тек. (МИА)

Коронавирус