среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 54
home Регион

Млади Грци се заразиле со коронавирусот на забава на овој познат грчки остров

Млади Грци се заразиле со коронавирусот на забава на овој познат грчки остров
фотоилустрација

По организирана забава на грчкиот остров Иос, потврдени се најмалку 14 позитивни случаи кај млади кои синоќа се вратиле во Атина и веднаш биле тестирани на атинското пристаниште Рафина, јави дописничката на МИА од Атина.

Градоначалникот на Рафина Евангелос Бурнус за грчката телевизија „ЕРТ“ објасни дека од Атина за Иос заминала група од околу 30 лица, на островот се запознале со други друштва и заедно биле на голема забава, по што некои појавиле симптоми, не им било дозволено да патуваат и останале на Иос, а останатите, поголема група, се вратиле во Атина, но биле изолирани во бродот и тестирани по пристигнувањето.

Министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас говорејќи исто така за „ЕРТ“ потврди дека од 81 направен тест на младите кои стигнале во Атина, биле регистрирани 14 позитивни случаи, а просечната возраст е 17 години.

Попладнево, мобилни единици на Националната организација за јавно здравје на Грција се на атинското пристаниште Пиреас каде што вршат тестирања на патниците кои пристигнуваат од островите.

Пред некоку дена во Атина беа регистрирани околу 100 позитивни случаи на Ковид-19 кај тинејџери кои биле на забава во атински бич бар, а како што пишува грчката новинска агенција АНА-МПА, Обвинителсвото наредило да се спроведе прелиминарна истрага за тоа дали на забавата имало прекршување на мерките.