сабота, 6. март 2021. Вести денес: 42
home Регион

Мигранти се судрија со полицијата во БиХ

Мигранти се судрија со полицијата во БиХ

Стотици мигранти се судрија со полицијата во Босна и Херцеговина, додека се обидуваа да излезат од кампот во знак на протест поради условите во кои престојуваат и поради наводни злоупотреби на граничните власти во соседната Хрватска.

Тепачка се случила денеска во мигрантскиот камп „Мирал“ во западна Босна, на околу 10 километри од границата со Хрватска.

Во кампот се сместени околу 1.000 мигранти, околу 300 повеќе од предвидениот капацитет. Нема извештаи за повреди, но очевидци за Ројтерс изјавиле дека виделе како полицијата се судрила и приведувала претежно мигранти мажи кои извикувале „Слобода“, „Вратете ни ги парите назад“ и „Престанете да не тепате.“

Повеќето од мигрантите исто така се жалат и на хрватските граничари, кои ги обвинија за насилно удирање и малтретирање кога претходно се обиделе да ја преминат границата.

Коронавирус