вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 157
home Регион

Мицотакис ја отфрли можноста за нов карантин наесен

Мицотакис ја отфрли можноста за нов карантин наесен

Можноста за нов целосен карантин во Грција наесен, ја отфрли грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на денешната прес конференција, а паралелно изрази загриженост за намалениот број дневни вакцинации, јави дописничката на МИА од Атина.

Иако прес конференцијата беше за пожарите, сепак грчкиот премиер одговори и на прашања поврзани со ситуацијата со пандемијата во земјата.

-Нема да одиме на нов локдаун. Нема вакцинираните да платат за невакцинираните. Економијата ќе функционира, опшеството ќе остане отворено, а одговорот на проблемот со мутацијата Делта не е локдаун, туку вакцинацијата, рече грчкиот премиер.

За намалениот број дневни вакцинации рече дека е нешто што го загрижува, но додаде дека можеби тоа е поради летните одмори и истакна дека по 20 август кога веќе сите ќе почнат да се враќаат, Владата ќе направи нови напори да ги убеди граѓаните да се вакцинираат.

Локални избори 2021