недела, 19. септември 2021. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Регион

Меркел пристигна во Белград, Вучиќ ја пречека со букет цвеќе

Меркел пристигна во Белград, Вучиќ ја пречека со букет цвеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Белград, каде што ќе ја започне својата проштална турнеја по Западен Балкан, а на аеродромот „Никола Тесла“ ја пречека српскиот претседател Александар Вучиќ.

Свечениот прием е закажан за 18 часот пред Палатата на Србија, каде Меркел и Вучиќ потоа ќе разговараат лице в лице, а потоа околу 19 часот ќе одржат заедничка прес-конференција.

Вучиќ подготвува гала вечера за германската канцеларка, а Меркел, како што е најавено претходно, ќе ја продолжи турнејата утре со посета на Тирана и средби со политичките лидери на Западен Балкан.

Вучиќ претходно изјави дека посетата на германската канцеларка е „голема чест за Србија“.

Канцеларијата на Ангела Меркел, канцеларка во заминување, откако Германија одржува парламентарни избори во септември, претходно објави дека разговорите ќе бидат фокусирани на билатералните односи, економските и политичките прашања и прашањата од европската перспектива.

Шефот на српската држава, исто така, го гледа доаѓањето на германската канцеларка како „можност да и изрази благодарност за се` што направила за Србија и регионот за време на нејзиниот долг и успешен мандат“.

Меркел, исто така, ќе се сретне со претставници на граѓанското општество на Западен Балкан во Белград, а во Тирана ќе се сретне со албанскиот премиер Еди Рама, по што ќе следат разговори со шефовите на владите на Западен Балкан шест, и одделни средби со премиерите на Црна Гора, БиХ, Македонија и Косово.

Коронавирус