вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 148
home Регион

Меркел го повика Вучиќ на 13-ти април во Берлин

- Во рамки на заедничкиот ручек ќе бидат разгледани билатералните односи на двете земји, регионалните прашања, како и европските и економските теми, најави денеска заменик портпаролот на германската влада Урлике Демер.
Меркел го повика Вучиќ на 13-ти април во Берлин

Српскиот претседател Александар Вучиќ следниот петок на 13 април ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел, на нејзина покана, вторпат во рок од месец и пол, потврдија од кабинетот на Вучиќ.

Веста за состанокот е потврдена и од Берлин, јави дописникот на МИА од Белград.

– Во рамки на заедничкиот ручек ќе бидат разгледани билатералните односи на двете земји, регионалните прашања, како и европските и економските теми, најави денеска заменик портпаролот на германската влада Урлике Демер.

Вучиќ и Меркел последен пат се сретнаа во Берлин на 27 февруари, исто така на нејзина покана, а претстојната средба ќе биде нивен 12 состанок.

– Станува збор за работна посета, за чие време предвидено е нивна средба, работен ручек и изјави за медиумите, прецизираа од кабинетот на српскиот претседател, од каде што додаваат дека овој состанок се смета како дел од редовните консултации на Вучиќ со влијателни личности од европската и светската сцена.

Во пресрет на состанокот со Меркел во февруари, Александар Вучиќ изјави дека сака од канцеларката да слушне како таа го гледа односот меѓу Белград и Приштина, севкупните регионални односи, но и да побара подршка за компромисно решение меѓу Србија и Косово.

– Неприфатливо е Србија да биде единствениот губитник во решавање на косовското прашање, изјави тогаш Вучиќ, укажувајќи и на германската канцеларка дека не постојат еднострани решенија и дека Србија е подготвена на компромис и секоја од страните по нешто да изгуби.

По состанокот Вучиќ констатираше дека Србија од Германија очекува подршка и ангажман во изнаоѓањето помош во сеопфатното решение со Косово, додека Меркел изјави дека таа нема да пропишува што треба да се случи по прашањето за Косовп, како и дека нема да дели совет, особено не преку медиумите.