понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 31
home Регион

Медицински сестри во Софија прогласија граѓанска непослушност

Медицински сестри во Софија прогласија граѓанска непослушност

Пет медицински сестри цела ноќ останаа во зградата на Народното собрание на Бугарија откако синоќа се забарикадираа со салата каде заседава собраниската Комисија за здравство и прогласија граѓанска непослушност.

Како што јави Бгнес, во моментов тие се излезени на прозорец на зградата и одбиваат да влезат внатре затоа што им била исклучена струјата.

Бугарското Министерство за здравство соопшти дека дел од нивните барања се исполнети и засега нема да преговара со сестрите.

Бгнес потсетува дека мајки на деца со посебни потреби и медицински сестри вчера прогласија граѓанска непослушност и побараа оставка на целиот кабинет на Борисов. Тие бараат функционален здравствен систем и достоинствени услови за работа.

Локални избори 2021