среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 0
home Регион

Марковиќ му ја предаде должноста на Кривокапиќ

Марковиќ му ја предаде должноста на Кривокапиќ

Во Владата на Црна Гора поранешниот премиер Душко Марковиќ му ја предаде должноста на новоизбраниот премиер Здравко Кривокапиќ.

Марковиќ на Твитер напиша дека денешната средба и формалното примопредавање на должноста е потврда на демократската содржина, зрелост и одговорност на политиката на Демократската партија на социјалистите (ДПС).

– Да се надеваме дека ова влада ќе работи во интересиот на Црна Гора и сите нејзини граѓани, напиша Марковиќ.

Новата Влада на ЦРна Гора избрана е во петокот по тридневната расправа за експозето на Кривокапиќ и членовите на неговиот кабинет. По три децении во Владата не учествува ДПС.

Коронавирус