вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Регион

Локални избори во Бугарија: Политичката доминација на ГЕРБ на Борисов – Битка во втор круг за Софија

Локални избори во Бугарија: Политичката доминација на ГЕРБ на Борисов – Битка во втор круг за Софија

Судејќи според излезните анкети, локалните избори во Бугарија повторно ја потврдија политичката доминација на партијата на десниот центар ГЕРБ на бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Социјалистите и либаралите од прозападниот блок, кои беа главен противкандидат, не успеаја да остварат мнозинство во главниот град Софија, и другите поголеми градови, пренесуваат американските медиуми.

Излезноста на гласачите вчера изнесуваше 43 отсто, а набљудувачите наведуваат дека многумина не сакале да гласаат бидејќи сметале дека изходот од изборите е однапред познат.

Во Софија, кандидатот на ГЕРБ, Јорданка Фандакова, се соочи со силна конкуренција која ја предводеше Маја Манолова, независна кандидатка која беше поддржана од неколку опозициски партии.

Резултатите од анкетите покажуваат дека Фандакова осовија 35 отсто од гласовите, а Манолова 26 отсто. Со оглед на фактот дека ниту еден кандидат не освои минимум 50 отсто од гласовите во првиот круг, на 3 ноември двете кандидатки ќе се соочат во вториот круг од гласањето.

Точно 6.227.901 избирач со право на глас на овие локлани избори во Бугарија бираа претседатели на општините, општиснки советници и власт на други локални нивоа.

Коронавирус