вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 135
home Регион

Крит повторно се тресе, нов земјотрес на грчкиот остров

Крит повторно се тресе, нов земјотрес на грчкиот остров

Уште еден земјотрес, со интензитет од 4,8 степени, го погоди утрово Крит, соопшти атинскиот Геолошки институт.

Епицентарот се наоѓал во морето, 12 километри југоисточно од Закрос.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Тоа е втор потрес кој во последните 24 часа го погоди грчкиот остров. Вчерашниот земјотрес беше со интензитет од 5,3 степени.

Коронавирус