понеделник, 25. јуни 2018. Вести денес: 81
home Регион

Косовското Собрание ќе расправа по три интерпелации за Харадинај

Косовското Собрание ќе расправа по три интерпелации за Харадинај
epa06194897 Leader of the Alliance for Future of Kosovo (AAK), Ramush Haradinaj, gestures after he was elected the new Prime Minister of the Republic of Kosovo in Pristina, Kosovo, 09 September 2017. The 49-year-old Haradinaj served as prime minister for three months from December 2004 to March 2005. EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Собранието на Косово денеска ќе одржи пленарна седница, на чиј дневен ред се три интерпелации за косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, првата интерпелација, според дневниот ред што денеска го објави собраниската служба за информирање, е поднесена од Движењето Самоопределување (ВВ) и се однесува на обвиненија за „корупција и организиран криминал во институциите и кај високи претставници на власта“, во врска со одлуката на Владата да исплати пенали во висина од 53 милиоини евра за изведувачот на работите на автопатот Приштина-Скопје.

Втората и третата интерпелација се поднесени од пратеничките групи на ВВ и на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) – едната за финансиската состојба на јавните претпријатија Телеком и Пошти на Косово и другата за незаконски одлуки и конфликт на интереси на министерот за земјоделство Ненад Рикало. (МИА)