петок, 25. септември 2020. Вести денес: 181
home Регион

Косовските маркети ставаат знаменца на земјата на потекло покрај производите

Косовските маркети ставаат знаменца на земјата на потекло покрај производите

Во Косово од денеска почнува да се применува неодамна усвоениот амндман на Законот за заштита на потрошувачите, според кој маркетите се должни покрај производите кои се продаваат да стават знаменце на државата на потекло, јави дописникот на МИА од Приштина.

Веста ја објави лидерот на Социјалдемократската партија (ПСД) и градоначалник на Приштина, Шпенд Ахмети, кој на својот профил на Фејсбук објави и фотографии од рафтови во супермаркет, на кои се гледа дека оваа уредба веќе почнала да се спроведува.

– По многу инсистирање на шефот на пратеничката група на ПСД Дардан Сејдиу, започна примената на амандманот на Законот за заштита на потрошувачите, со кој секој маркет се задолжува покрај секој производ да постави и знаменце на државата на потекло. Во иднина граѓаните нема да имаат потреба на секој производ да ги читаат декларациите и да ги препознаваат кодовите. Лесно е да се види кој производ е од соседните држави, а кој е домашен производ, напиша Ахмети.

МИА

Коронавирус