понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Регион

Косовскиот премиер свика итен состанок на Советот за безбедност

Косовскиот премиер свика итен состанок на Советот за безбедност

Премиерот на Косово Албин Курти најави дека за вечерва ги повикал на состанок членовите на Советот за безбедност на земјата по случувањата на северот од Косово, објавува косовски Индекс онлајн.

Тема на состанокот ќе биде ситуацијата што настана на северот од Косово неделава по одлуката на владата на Курти за примена на реципроцитет со Србија за регистерските таблички на возилата.

Како што јавува порталот, пред неколку минути, лидерот на ЛДК понудил подготвеност за соработка со цел да се стабилизира ситуацијата на северот на Косово.

Локални избори 2021