петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 136
home Регион

Косовската војска нема да се формира на албанскиот национален празник

Косовската војска нема да се формира на албанскиот национален празник

Пакетот закони со кои треба да се трансформираат Безбедносните сили (ФСК) во војска на Косово поминаа во прво читање во косовското Собрание, но и покрај најавите дека ќе стапат во сила на 28 ноември, од собраниската Комисија за надзор врз работата на ФСК велат дека на тој датум нема да дојде до формирање на војската, јави дописникот на МИА од Приштина.

Без разлика што трите нацрт-закони за трансформација на ФСК во вооружени сили се изгласаа во Собранието пред повеќе од еден месец, се уште нема најава кога ќе се најдат пред пратениците за нивно второ читање, пишува денешен „Зери“.

Претседателот на надлежната собраниска комисија, пратеникот Хаџи Шаља, изјави за весникот дека 28 ноември не е датумот кога војската ќе се формира, како што тврдат официјални претставници на Србија, кои создавањето на војската го поврзуваат со албанскиот национален празник – Денот на знамето.

Локални избори 2021