среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 132
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Регион

Косово во очекување на веста од Брисел за визна либерализација

Косово во очекување на веста од Брисел за визна либерализација

Косовските граѓани денеска очекуваат Европската комисија да објави дека Косово ги исполнило сите услови од процесот на дијалогот за либерализација на визниот режим, јави дописникот на МИА од Приштина.

Ваквиот потег на Еврокомиисјата, како што пишува денешен „Коха Диторе“, се очекуваше многу порано, посебно откако косовското Собрание го ратификува Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, што претходно беше поставен како дополнителен услов за визната либерализација.

– Меѓутоа, подоцна излезе дека тоа не бил и последниот услов, бидејќи Европската унија инсистира на дополнителен извештај за уште еден услов, а тоа е да се изнесат конкретни докази за борбата против организираниот криминал и корупцијата на високо ниво, пишува весникот.

МИА

Коронавирус