среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 134
home Регион

Косово: Нови 539 ковид-случаи, 11 лица починале

Косово: Нови 539 ковид-случаи, 11 лица починале

Во последните 24 часа на Косово и Метохија, потврдени се 539 случаи на коронавирус од вкупно 1.219 тестирани лица, додека 11 лица починале, соопшти денеска Институтот за инфективни болести во Приштина.

Според извештајнот на тамошното Министерство за здравство, во моментот има 13.579 активни случаи.

Најголем број на нови пациенти има во Приштина, Гњилане, Митровица, Пеќ и Феризај, пренесува приштинска „Коха“.

Од почетокот на пандемијата, 39.596 лица биле заразени со Ковид-19, а 1.016 луѓе починале.

Коронавирус