среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 214
home Регион

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

Епидемиологот и член на Кризниот штаб на Србија за борба против корона вирусот, д-р Предраг Кон, испрати порака до антиваксерите, посочувајќи дека повеќе од 10.000 луѓе починале минатата година во земјата поради компликации од ковид-19, и уште еднаш ги повика сите да се вакцинираат бидејќи тоа е единствениот одговор на пандемијата.

-Некои академски граѓани, како и професори со голема репутација од Медицинскиот факултет, во суштина го посветија целиот свој работен век на антивакцинализам, чекајќи ја можноста, според нивното мислење, „да докажат дека вакцините се непотребни“. Претходно, тие се обидоа да го намалат опфатот со редовни вакцини со цел да „докажат“ дека, на пример, сипаниците не се значајна болест. Во епидемијата што се случи во Србија, 15 лица починаа во 2017/2018 година “, напиша д -р Кон на Фејсбук.

Тој посочи дека илјадници луѓе умираат и оваа година.

-Денес знаеме дека минатата година над 10.000 луѓе починаа поради ковид 19, како што за жал, илјадници и илјадници умираат и оваа година. Нивниот одговор е дека и онака луѓето умираат … Веројатно не им е лесно дека во сите делови на светот, преку милијарди дадени дози и детално следење на ефикасноста на вакцините, се потврдува одамна познатиот факт дека нема друг одговор на пандемија освен масовна имунизација “, додаде епидемиологот.

Д -р Кон уште еднаш ја истакна важноста на вакцинацијата.

-Заборавете на заблудите на овие луѓе. Време е да се заштитиме од оваа пандемија со вакцинација. Да ги следи среќата и вакцинираните и невакцинираните. Секое добро, напиша Кон.

Локални избори 2021