четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 39
home Регион

Колинда по паузата за СП се враќа на работните обврски- претседателката на Хрватска ќе ја посети Албанија

Колинда по паузата за СП се враќа на работните обврски- претседателката на Хрватска ќе ја посети Албанија

На покана на албанскиот претседател Илир Мета, в четврток во Тирана ќе престојува неговата хрватска колешка, Колинда Грабар-Китаровиќ.

Планирани се средби со домаќинот Мета, премиерот Еди Рама, со кои имаше средба и на маргините на Самитот на НАТО, како и спикерот на албанскиот Парламент, Грамоз Ручи.

Предвидено е Грабар-Китаровиќ да се обрати и пред пратениците во албанскиот Парламент.

Тоа е возвртна посета на Грабар-Китаровиќ на посетата на Мета на Загреб  во јануари годинава.

Според медиумите посетата на грабар-Китаровиќ е потврда на добрите односи меѓу двете земји и поддршката на „големиот пријател Хрватска“ за Албанија.

Коронавирус