понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 196
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Регион

Кој е виновен за огромната трагедија? Пожарот во Грција најверојатно е подметнат!

Кој е виновен за огромната трагедија? Пожарот во Грција најверојатно е подметнат!

Грчките власти соопштија дека постојат сериозни индикации дека шумскиот пожар во близина на Атина, во кој досега животот го загубија 83 лица, е намерно подметнат.

Заменик министерот за јавен ред и заштита на граѓаните, Никос Тоскас изјавил дека анализата на сателитските снимки и инспекцијата на терен укажуваат дека пожарот, кој изби на повеќе места за кратко време, најверојатно е подметнат.

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Цанакопулос рекол дека премиерот Алексис Ципрас дал инструкции за целосна истрага за пожарите, пренесе грчката агенција „Ана“.

 

Парламентарни избори 2020