петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 177
home Регион

Кипар доби прва жена претседател на Парламентот

Кипар доби прва жена претседател на Парламентот
Εκλογή νέου Προέδρου της Βουλής των Αντιπροσώπων Βουλή των Αντιπροσώπων, Λευκωσία, Κύπρος Η νέα Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων κα Αννίτα Δημητρίου και ο απερχόμενος Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων Δρ Αδάμος Αδάμου. // Election of the new President of the House of Representatives House of Representatives, Lefkosia, Cyprus The new President of the House of Representatives Ms Annita Demetriou and the outgoing President of the House of Representatives, Dr Adamos Adamou.

Кипарскиот Парламент денеска ја доби првата жена претседател, откако пратениците, при второто гласање, со 25 гласа „за“ ја избраа 35-годишната Анита Димитриу, јави дописничката на МИА од Атина.

Димитриу е членка на централно десничарската партија ДИСИ, која победи на парламентарните избори пред десет дена, и партијата чиј лидер беше и актуелниот претседател на Кипар Никос Анастасиадис.

По изборот на Димитриу, Анастасиадис ја истакна важноста што земјата доби жена на позицијата претседател на Парламентот.

-Она што е важно е дека денеска се испраќа силна порака до сите жени на Кипар, до сите граѓани на Кипар дека жените можат и заслужуваат да бараат слични позиции, истакна Анастасиадис.

Коронавирус