сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 0
home Регион

Километарски колони на бугарско-грчката граница

Километарски колони на бугарско-грчката граница

Колони возила од три километри имало претпладнево на граничниот премин Промахонас за влез од Бугарија во Грција, објави грчката телевизија „Скај“.

Во поголемиот дел, туристите се од Бугарија и Србија, а во Грција доаѓаат на неколкудневен одмор.

На граничниот премин секојдневно има и претставници на Националната организација за јавно здравје на Грција, кои прават тестови по случаен избор за Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Според информациите на „Скај“, од 15 јуни кога се отвори граничниот премин, поминале 130.000 државјани на Европската унија и 14.000 државјани на трети земји, а мнозинството од нив се Срби. (МИА)

Коронавирус