вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 69
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

Кикиљас: За жал пренесувањето на вирусот во Грција опасно се зголемува

Кикиљас: За жал пренесувањето на вирусот во Грција опасно се зголемува

За жал, пренесувањето на вирусот покажува опасен нагорен тренд, рече министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас по состанокот за Ковид-19 во премиерската палата. Тој најави дека ќе бидат соопштени нови мерки, а упати и апел до младите, јави дописничката на МИА од Атина.

-Уште еднаш упатувам апел до младите и до граѓаните што не ги почитуваат основните мерки за индивидуална заштита, маски, хигиенските правила, растојанието, да ја земат предвид нивната одговорност кон ранливите групи граѓани и останатите наши сограѓани во земјата, рече Кикиљас додавајќи дека Владата ќе соопшти нови мерки.