петок, 30. септември 2022. Вести денес: 169
home Регион

Каракачанов конечно сфати: Бугарите не ме сакаат

Каракачанов конечно сфати: Бугарите не ме сакаат

На овие избори, решивме да играме сами наместо да формираме коалиции за да преживееме или да ја прескокнеме бариерата. Не кажавме лош збор за никого. Одлучивме да излеземе со она што го правевме за време на мандатот, и тоа не беше малку. Ова го изјави во студиото на бТВ бугарскиот вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов.

ВМРО е организација стара 128 години, ние не учествувавме последен пат на овие избори, рече тој, додавајќи дека не жали што нема да се појави во Собранието.

Нема да има предвремени избори, бидејќи ниту една партија не сака да има привремена влада од Радев. Мора да има редовна влада за да има стабилност. Се надевам дека партиите во новиот парламент ќе покажат здрав разум и одговорност, рече Каракачанов.

На прашањето дали ВМРО ќе го номинира Ангел Џамбаски за претседателските избори, Каракачанов рече најверојатно не.

Во оваа фаза нема шанси ВМРО да го поддржи Радев за втор мандат. Во овој момент, јас исто така, не би се кандидирал за претседател, додаде тој.

Бугарските политичари ветуваат сè како на ромска свадба, но потоа забораваат што ветија. Така, секоја влада се троши, рече бугарскиот министерот за одбрана и додаде дека е задоволен од сработеното од СМРО во последните четири години во владата.

Според него, нивната најголема грешка била што се обиделе да ги решат споровите во коалицијата преку дијалог, и очигледно морале да удрат на маса.

На прашањето што мисли дека е општа грешка на владата, Красимир Каракачанов без двоумење одговори дека тоа е „некој да му биде тутор на Бугаринот“ без да открие конкретни имиња.

Некој им биде постојано ментор на Бугарите – да разговара со нив со поучен тон наутро, напладне и навечер, со оглед на тоа дека сè уште сме една од најинтелигентните нации во Европа, рече Каракачанов.

Коронавирус