сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 46
home Регион

Караџиќ ќе одлежи казната во Британија

Караџиќ ќе одлежи казната во Британија

Поранешниот водач на босанските Срби, Радован Караџиќ, кој во моментов се наоѓа во затвор во Хаг, заради неговата осуда за сторени воени злосторства и геноцид, ќе го отслужи остатокот од казната во Велика Британија.

Караџиќ (75) беше осуден на 40 години затвор во 2016 година откако беше осуден за геноцид за масакрот во Сребреница во јули 1995 година врз 8.000 муслимански мажи и момчиња од страна на силите на босанските Срби.

Во 2019 година, судиите на ООН во Хаг ја продолжија затворската казна до доживотна казна затвор.

„Радован Караџиќ е едно од ретките лица кој е прогласен виновен за геноцид. Тој беше одговорен за масакрот врз мажи, жени и деца во геноцидот во Сребреница и помогна во процесуирање на опсадата на Сараево со напади врз цивили без каење“, кажа денеска британскиот министер за надворешни работи Доминик Рааб.

Тој додаде дека Велика Британија „треба да се гордее“ што ќе ја поддржа 30-годишната потрага по правда за поранешниот политички водач на босанските Срби.

Караџиќ исто така беше прогласен за виновен за воени злосторства и злосторства против човештвото за четиригодишната опсада на Сараево од страна на силите на босанските Срби и за надгледување на кампањата за етничко чистење што ги истера Хрватите и муслиманите од српските подрачја на Босна.

Коронавирус