вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 0
home Регион

Кандидатите за министри во словенечката Влада ќе бидат претставени во Собранието

Кандидатите за министри во словенечката Влада ќе бидат претставени во Собранието

Мандатарот за состав на новата словенечка Влада, Јанез Јанша, ја објави листата на кандидатите за министри, а веќе оваа недела нивното претставување ќе почне во соодветните собраниски комитети.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, нивното сослушување ќе трае од вторник до петок, а први ќе бидат кандидатот за министер за труд Циглерј Краљ, за надворешни работи Анже Логар и за одбрана Матеј Тонин.

Предложениот владин состав е со кандидати кои во најголем дел веќе имаат политичко искуство, па така седум од нив веќе биле министри во поранешни влади, а двајца се дел и од актуелниот состав под водство на Марјан Шарец.

Меѓу останатите кандидати за министри, еден е поранешен претседател на Собранието, тројца биле пратеници, а тројца немаат поголемо политичко искуство.

Според процедурите, собраниските комитети ќе одлучат дали кандидатите за министери ги исполнува условите.

Коронавирус